Hakkımızda


Yeryüzünün Doğal Haliyle Tüketilebilen Tek Meyve Yağı Zeytinyağı

Tüketmekte olduğumuz pek çok gıda maddesi maalesef insan vücudunda zaman içerisinde çeşitli sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Zamanın çok kıymetli olması, yeme alışkanlıklarımızı hızlı tüketilen sağlıksız gıdalara yönlendirmiştir.

Bizler, yemeklerimizi geleneksel, insan sağlığına en uygun olan tencere ve fırın pişirimleri ile yöremizin yüksek nefasetli saf zeytinyağını kullanarak yapıyoruz Böylece” Zeytinyağı sadece soğuk yemeklerde kullanılır” yanlış alışkanlığını düzeltmiş olup, gün ortasında da sağlıklı, lezzetli ve sıcak yemeklerin yenebileceği bir mekanı siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Saygılarımızla.

Restaurantımızda kullanılan zeytinyağlar Ayvalık Özgün Zeytin ve Zeytinyağı A.Ş. tarafından özel olarak hazırlanmaktadır.

Kısaca Biz

Kaloni Ayvalık Zeytun Gıda Ltd.Şti bünyesinde 2003 yılı sonunda kurulmuştur. Geleneksel Turk Mutfağı ve Zeytinyağ coğrafyası tarfilerine sadık kalınarak hazırlanan yemeklerin tamamında AYVALIK yöresinin yüksek nitelikli ZEYTİNYAĞ’ları kullanılarak Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Besenme teması doğrultusunda müşterilerine hizmet vermektedir.

Yemeklerimizi pişirirken özellikle küçük ebatlı tencereler ve buharlı fırın kullanmaktayız. Böylelikle kullandığımız zeytinyağının yemeğin her noktasına nüfuz etmesini sağlamakta. Sindirimi zor olan, yüksek kalori ihtiva eden kızartma tekniği yerine de buharlı fırın kullanarak, hem alternatif lezzetler oluşturmakta hem de günün ikinci bölümünde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak bir ortamın hazırlayıcısı olmaktayız.

Çoğu zaman iş ortamlarımızın hareketli geçmesi sebebiyle öğle yemeğini geçiştirmekte ya da acele bir çözüm bularak tekrar işimizin başına dönmekteyiz. Bu da beden performansımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Misyonumuz; yoğun iş gününün ortasında, lezzetli yemekler sunarak kendinizi evinizde hissettirmek ve geri kalan kısmında metabolizmanızın size bir rahatsızlık vermeden günü tamamlamanızı sağlamaktır.

Değerli Müşterimiz, Restaurantımızda tadacağınız ürünler, sağlığınız için %100 Zeytinyağı ile üretilmiştir.

Zeytinyağının faydalarından bazıları:

 • Kolesterol seviyesini düşürerek damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.

 • Tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol oynar Çocukların gelişmesinde hayati önem taşıyan yağ asitlerini anne sütüne eş değer miktarda taşır.

 • Yağ asitleri kemikleri güçlendirir. Yağlar içerisinde en kolay hazmedilendir.

 • Midede bulunduğu süre içerisinde sindirim için gerekli asitleri dengede tutar.

 • Sayfa kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur.

 • Kabızlığı önler.

 • Çok güçlü bir antioksidandır.

 • Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

 • Cildi ve saçları besler, güzel görünmesini sağlar.

 • Antiromatizmaldir.

 • Şeker hastaları için en uygun yağdır.

 • A,D ve K vitaminlerine sahiptir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ülke sınırları içinde bulunan Kuzey Ege Denizi adalarından Midilli’de(Lesvos) küçük bir Türk Köyi KALONİ. Rahmetli dedem Bahri Bey 1912 yılında Ada eşrafından Kazım Bey’in büyük oğlu olarak KALONİ’de dünyaya gelmiş. Henüz iki yaşında mübadele sebebiyle kurulu düzenlerini bırakarak önce Ayvalık’a oradan İzmir’e göç etmişler. Tahsilini orada tamamlayığ bir süre tapu dairesinde çalıştıktan sonra ailesiyle Manisa iline bağlı Akhisar ilçesinin Yayaköy nahiyesine yerleşmişler. 1953 yılında kardeşleri ile birlikte bu gün ülkemizin önde gelen markalarından olan Kırlangıç şirketini kurarak zeytin ve zeytinyağı üretimine başlamışlar. 1960’lı yıllarda Ayvalık’ta akrabaları Sezai Ömer Madra’ya ait olan yağ fabrikasını satın alarak tesislerini Ayvalık’a taşımışlar ve faaliyetlerine deniz nakliyat işini de ilae ederek orada devam etmişleridir. Aile 1976 ve takip eden yıllar içinde hisselerini devrederek sektörden ayrılmıştır. 1979 yılında vefat eden dedemizin ve diğer aile büyüklerimizin anısını yaşatmak amacıyla, sağlıklı beslenme ve ZEYTİNYAĞI kullanımını misyon edinen restaurantımıza “KALONİ AYVALIK” adını verdik.

Ruhları şad olsun.